Miejsca i ludzie związani z Nowym Sączem i okolicami.


Beluarda w Rożnowie - niedokończona twierdza.

     Beluarda to w Polsce obiekt bardzo rzadko spotykany. Warto więc będąc w okolicy Jeziora Rożnowskiego, czy też jadąc z północy Polski do Nowego Sącza zboczyć z głównych szlaków i przejechać drogą Witowice-Tropie-Rożnów-Gródek, by zobaczyć nieukończoną twierdzę, wznoszoną w czasie zagrożenia tureckiego.
W zamyśle fundatora i projektanta w jednej osobie - hetmana wielkiego koronnego Jana Amora Tarnowskiego - całość umocnienia miała stanowić budowla na wzór włoski - tzw. palazzo in fortezza, czyli rezydencja z elementami obronnymi.

-- wejdź --

Schronisko na Cyrli - czyli do zobaczenia na "Baranim Szlaku" ;)

     Jakąś godzinkę spacerkiem pod górę na południowym zboczu Makowicy, leżącym w Paśmie Jaworzyny Krynickiej (Beskid Sądecki) od kilku lat funkcjonuje "Schronisko Cyrla".
Krzyżuje się tam kilka szlaków, a dojście od Rytra, Życzanowa i od Hali Łabowskiej naprawdę trudne nie jest.
Twierdzenie, "że można tam dojść w klapkach" też jest jest jak najbardziej prawdziwe :) ....

-- wejdź --

Wola Krogulecka - punkt widokowy na Rytro, Barcice i Dolinę Popradu.

     Kilkanaście kilometrów od Nowego Sącza, przy drodze do Piwnicznej we wsi Wola Krogulecka wysoko na wzgórzu (463 m npm) nad rzeką Poprad wznosi się królujący nad okolicą piękny punkt widokowy.
Oddany do użytku w tym roku (2014) przyciąga turystów swoim widokiem...
-- wejdź --

Średniowieczny zamek i komora celna w Rytrze.

     Historia powstania zamku w Rytrze nie do końca jest znana. Pierwsze informacje pisane mówą o "przywróceniu prawa poboru cła przy zamku w Rytrze klasztorowi Klarysek ze Starego Sącza". Dokument ów pochodzi z 1312 roku. Określa on również cel i pełnioną funkcję - zamek był punktem poboru cła na drodze z Węgier do Krakowa (zwanej wówczas "Traktem Popradzkim"), oraz strażnicą na granicy polsko-węgierskiej.
-- wejdź --

płk.Zygmunt Bolesław Żywocki - żołnierz WP, AK i WiN.

     W pracy konspiracyjnej, posługiwał się pseudonimami "Adam", "Anioł", "Dzięcioł", "Kłos", "Kostur", "Wujek". Podczas służby w AK został awansowany do stopnia podpułkownika.
Po rozwiązaniu AK wstąpił do WiN. Był współorganizatorem rozbicia więzienia w Radomiu nocą z 8 na 9 września 1945 roku. Po wojnie, w związku ze służbą w konspiracji został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego /UBP/ w dniu 13.10.1945r. i skazany 26.02.1946r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 10 lat więzienia...
-- wejdź --

Pozycja obronna Rytro.

     "Pozycja obronna Rytro" to położony na wysokości około 500m n.p.m. na górze Połom schron bojowy jednostrzelnicowy z przelotnią, służący do prowadzenia ognia bocznego prawostronnego ze strzelnicą depresyjną (ukończony), oraz dwa kolejne obiekty, które nie zostały ukończone do momentu rozpoczęcia wojny (schron do ognia jednostronnego, oraz schron do ognia dwustronnego).      Fundamenty jednego z nich widoczne były jeszcze kilka lat temu poniżej i z tyłu zachowanego schronu.
-- wejdź --

Winna Góra w Nowym Sączu.

     Z Winną Górą w Nowym Sączu wiążą się również inne interesujące dzieje. Prace wykopaliskowe potwierdzają istnienie tutaj osady z okresu neolitu (1100-900 p.n.e.). Znacznie młodszy, bo datowany na VIII–X wiek (lub według innych na XI–XIII w) był istniejący również na tej górze gród o powierzchni około 4ha, okolony dwoma pierścieniami wałów. II wojna światowa również wpisała się w historię Winnej Góry - przebiegały przez nią okopy, z ktróych Niemcy ostrzeliwali Nowy Sącz.
-- wejdź --

Major Jerzy Iszkowski - pilot, cichociemny, instruktor.

     Urodził się i zmarł w Nowym Sączu. Jego życie nierozerwalnie związane było z mundurem i lotnictwem. Przedwojenny i wojenny pilot, później instruktor, wreszcie - cichociemny i partyzant. Potem - znów nauczyciel. Aresztowany i skazany na śmierć przez władze komunistyczne.
A jednak przeżył - i pomimo dalszych szykanowań nieustannie działał na rzecz rozwoju polskiego lotnictwa.
-- wejdź --

Zamek Królewski w Nowym Sączu

     Od momentu powstania gościł w swoich murach wiele znamienitych osobistości.
Tutaj w 1370 r. powitany został Ludwik Węgierski, przybywający, by objąć tron polski.
W 1384 roku na sądeckim zamku przebywała królowa Jadwiga, zdążająca do Krakowa.
W 1409 król Władysław Jagiełło spotykał się tutaj z księciem Witoldem i rycerstwem polskim , by ułożyć plan wystąpienia przeciwko Krzyżakom, zakończony w 1410 r. bitwą pod Grunwaldem. Potem Jagiełło bywał tu jeszcze wielokrotnie.
-- wejdź --

Sądeckie Muzeum Etnograficzne

     Na powierzchni około dwudziestu hektarów zgromadzonych jest blisko 100 zabudowań: dwór szlachecki, chaty wiejskie, zabudowania gospodarcze, kościoły i cerkiew prawosławna. Wszystko oryginalne, odtworzone z należytym pietyzmem i dbałością o szczegóły. Z oryginalnym wyposażeniem.
     Muzeum żyje - odbywają się tu pokazy rzemiosł tradycyjnych, uprawiane są ogródki przydomowe, odbywają się imprezy plenerowe. Jeden dzień na pewno nie wystarczy, żeby zwiedzić całość ekspozycji.
-- wejdź --