KAMPANIE, BITWY, POTYCZKI

A w okolicy bliższej i dalszej sporo tego było...

Bitwa pod Limanową - rekostrukcja - 14.12.2014r

      ...W końcu poderwali się do ostatniego ataku żołnierze austro-węgierscy i po widowiskowej walce na bagnety, pistolety, saperki i pięści ostatecznie zdobyli rosyjskie okopy. Rozgrzani bojem z poddającymi się do niewoli Moskalami obchodzili się dość brutalnie, a wszystkie próby ucieczki kończyły się strzałem w plecy uciekającego. Jakie czasy, taka rekonstrukcja. Wierna...

          -- wejdź --

Bitwa pod Limanową - 08-11.12.1914r

     "...Węgierskie młokosy z kolbami karabinów poszli na armię rosyjską wyposażoną w bagnety i karabiny maszynowe. Od północy aż do jedenastej w południe byli w ogniu, bijąc się z wrogimi bagnetami i kulomiotami. Chodząc wśród poległych Rosjan widziałem bardzo niewiele ran od kul. Rosjanie, którzy tu zginęli na wzgórzu, padli od potwornych uderzeń kolb. [...] Na samym przedzie pułkownik Muhr... Jego prowizoryczna tablica pamiątkowa, w miejscu gdzie zginął, pokryta jest gałązkami świątecznych choinek..."

          -- wejdź --

Rekonstrukcja Bitwy pod Marcinkowicami - 26.10.2014r

     ...A po godzinie czternastej, w słoneczne niedzielne popołudnie kilka grup rekonstrukcji historycznych miało okazję zaprezentować swoją wiedzę i kunszt bojowy, odgrywając sceny potyczek, stoczonych tutaj 5-6 grudnia 1914 roku przez oddziały dowodzone przez komendata Józefa Piłsudskiego i wojska 8 Korpusu Rosyjskiego i Kozaków Dońskich.
     Spory fragment łąki pocięty liniami okopów, stanowiskami artylerii polowej, szpitala polowego i punktu dowodzenia został szczelnie otoczony widzami, którzy przez prawie dwie godziny mogli oglądać dobrze przygotowane i przeprowadzone widowisko.

          -- wejdź --

Rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami - Sękowa - 02.05.2013r

     2 maja 2013 roku, w 98 rocznicę Bitwy Gorlickiej - w Sękowej, kilka kilometrów od samych Gorlic - już po raz trzeci Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gorlice 1915" zorganizowała Piknik Historyczny. Trzy armie - reprezentowane przez grupy rekonstruktorów z 10 krajów - starły się po raz kolejny.
     Choć szale zwycięstwa ważyły się długo, "wieś" przechodziła z rąk do rąk kilkakrotnie, to Babcia Historia nie musiała czerwienić się ze wstydu, bo "nasi" znowu wygrali :)

          -- wejdź --

Bitwa pod Marcinkowicami - 06.12.1914

     Marcinkowice - wieś niedaleko Nowego Sącza, która zapisała się w historii przede wszystkim dzięki bitwie stoczonej tutaj przez Legiony dowodzone przez komendanta Józefa Piłsudskiego z pięciokrotnie większymi siłami 8 korpusu rosyjskiego w zimowy dzień 6 grudnia 1914.
     "...Pomimo iż dzień 6 grudnia 1914 roku zaliczam do najcięższych przeżytych w ciągu wojny, lubię wspominać Marcinkowice jako jedną z najładniejszych bitew, jakie stoczyłem..."
                                                                                                              Józef Piłsudski    "Moje pierwsze boje"

          -- wejdź --

Cmentarze wojenne na terenie Nowego Sącza i okolic.

     Nigdzie poległych żołnierzy poległych podczas Wielkiej Wojny nie uczczono w taki sposób, jak właśnie tutaj - w Galicji Zachodniej, na terenach dawnych Austro-Węgier. Budowane monumentalne nekropolie wojskowe, powstające często na miejscach bitew i potyczek miały być pomnikami zwycięstwa żołnierzy Austro-Węgier nad wojskami rosyjskimi, zagrażającymi monarchii habsburskiej, jak też i dowodami wdzięczności wobec poległych obrońców ojczyzny.
"...Placówka Opieki nad Grobami Wojennymi Komendantury Krakowskiej uważała za swoje najszczytniejsze zadanie nie dopuścić, by choć jedna mogiła bohaterów, którym jesteśmy winni wdzięczność - została zapomniana..."

          -- wejdź --