KAMPANIE, BITWY, POTYCZKI

A w okolicy bliższej i dalszej sporo tego było...

Bitwa o Małą Wieś - rekostrukcja - 12.05.2019r

     W styczniu 1945 roku w najlepsze trwała ciężka i mroźna zima. Wojska radzieckie zapadły na zimowe leże nad Wisłą. Niemcy szykowali się do wiosennych walk kończąc prace nad umocnieniami linii obrony OKH Stellung A2. Nic nie zapowiadało, że będzie to najgorętszy, choć krótkotrwały okres na tym terenie... 12 stycznia 1945 roku nagle do ofensywy poderwała się Armia Czerwona. Nagłym atakiem przecięła niemieckie linie umocnień, wyzwoliła Kraków, wkroczyła do opuszczonej przez Niemców Warszawy. 18-19 stycznia rozpoczęły się kilkudniowe, lecz krwawe walki o Nowy Sącz.

          -- wejdź --

Bitwa pod Limanową - rekostrukcja - 14.12.2014r

      ...W końcu poderwali się do ostatniego ataku żołnierze austro-węgierscy i po widowiskowej walce na bagnety, pistolety, saperki i pięści ostatecznie zdobyli rosyjskie okopy. Rozgrzani bojem z poddającymi się do niewoli Moskalami obchodzili się dość brutalnie, a wszystkie próby ucieczki kończyły się strzałem w plecy uciekającego. Jakie czasy, taka rekonstrukcja. Wierna...

          -- wejdź --

Bitwa pod Limanową - 08-11.12.1914r

     "...Węgierskie młokosy z kolbami karabinów poszli na armię rosyjską wyposażoną w bagnety i karabiny maszynowe. Od północy aż do jedenastej w południe byli w ogniu, bijąc się z wrogimi bagnetami i kulomiotami. Chodząc wśród poległych Rosjan widziałem bardzo niewiele ran od kul. Rosjanie, którzy tu zginęli na wzgórzu, padli od potwornych uderzeń kolb. [...] Na samym przedzie pułkownik Muhr... Jego prowizoryczna tablica pamiątkowa, w miejscu gdzie zginął, pokryta jest gałązkami świątecznych choinek..."

          -- wejdź --

Rekonstrukcja Bitwy pod Marcinkowicami - 26.10.2014r

     ...A po godzinie czternastej, w słoneczne niedzielne popołudnie kilka grup rekonstrukcji historycznych miało okazję zaprezentować swoją wiedzę i kunszt bojowy, odgrywając sceny potyczek, stoczonych tutaj 5-6 grudnia 1914 roku przez oddziały dowodzone przez komendata Józefa Piłsudskiego i wojska 8 Korpusu Rosyjskiego i Kozaków Dońskich.
     Spory fragment łąki pocięty liniami okopów, stanowiskami artylerii polowej, szpitala polowego i punktu dowodzenia został szczelnie otoczony widzami, którzy przez prawie dwie godziny mogli oglądać dobrze przygotowane i przeprowadzone widowisko.

          -- wejdź --

Rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami - Sękowa - 02.05.2013r

     2 maja 2013 roku, w 98 rocznicę Bitwy Gorlickiej - w Sękowej, kilka kilometrów od samych Gorlic - już po raz trzeci Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gorlice 1915" zorganizowała Piknik Historyczny. Trzy armie - reprezentowane przez grupy rekonstruktorów z 10 krajów - starły się po raz kolejny.
     Choć szale zwycięstwa ważyły się długo, "wieś" przechodziła z rąk do rąk kilkakrotnie, to Babcia Historia nie musiała czerwienić się ze wstydu, bo "nasi" znowu wygrali :)

          -- wejdź --

Bitwa pod Marcinkowicami - 06.12.1914

     Marcinkowice - wieś niedaleko Nowego Sącza, która zapisała się w historii przede wszystkim dzięki bitwie stoczonej tutaj przez Legiony dowodzone przez komendanta Józefa Piłsudskiego z pięciokrotnie większymi siłami 8 korpusu rosyjskiego w zimowy dzień 6 grudnia 1914.
     "...Pomimo iż dzień 6 grudnia 1914 roku zaliczam do najcięższych przeżytych w ciągu wojny, lubię wspominać Marcinkowice jako jedną z najładniejszych bitew, jakie stoczyłem..."
                                                                                                              Józef Piłsudski    "Moje pierwsze boje"

          -- wejdź --

Cmentarze wojenne na terenie Nowego Sącza i okolic.

     Nigdzie poległych żołnierzy poległych podczas Wielkiej Wojny nie uczczono w taki sposób, jak właśnie tutaj - w Galicji Zachodniej, na terenach dawnych Austro-Węgier. Budowane monumentalne nekropolie wojskowe, powstające często na miejscach bitew i potyczek miały być pomnikami zwycięstwa żołnierzy Austro-Węgier nad wojskami rosyjskimi, zagrażającymi monarchii habsburskiej, jak też i dowodami wdzięczności wobec poległych obrońców ojczyzny.
"...Placówka Opieki nad Grobami Wojennymi Komendantury Krakowskiej uważała za swoje najszczytniejsze zadanie nie dopuścić, by choć jedna mogiła bohaterów, którym jesteśmy winni wdzięczność - została zapomniana..."

          -- wejdź --