Muzeum Lotnictwa Polskiego

Kraków

     Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to jedna z najlepszych placówek tego typu w Polsce, a i zapewne w Europie. Lotnisko wojskowe na Czyżynach było jednym z najstarszych lotnisk europejskich. Założone zostało w 1912 roku na potrzeby lotnictwa Austro-Węgier. W 1917 roku lotnisko było jednym z punktów etapowych pierwszej w Europie regularnej pocztowej linii lotniczej łączącej Wiedeń z Kijowem i Odessą.       Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku zorganizowano na nim pierwszą polską lotniczą jednostkę wojskową - "1 Eskadrę Bojową". W latach wojny polsko-bolszewickiej funkcjonowała tutaj "I Niższa Szkoła Pilotów". Po II wojnie światowej lotnisko straciło na ważności i w 1963 roku zakończyło działalność ze względu na rozwój miasta. Muzeum powstające w latach 1964-1971 zajmuje kilka budynków dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, m.in. duży hangar lotniczy zbudowany na przełomie lat 20- i 30-tych oraz dwa małe budynki zbudowane przez Niemców w okresie ostatniej wojny.
     We wrześniu 2010 roku oddano do użytku nowy, potężny i piękny gmach, w którym miejsce znalazła muzelana biblioteka, biura, sklep, a przede wszystkim - najważniejsze eksponaty lotnicze.
     Poniżej kilkanaście zdjęć z ekspozycji plenerowej.


     Muzeum Lotnictwa Polskiego to nie tylko hangary i wystawy statyczne. Na terenach należących do Muzeum odbywają się coroczne imprezy pod nazwą "Małopolski Piknik Lotniczy", które zawsze przyciągają tłumy widzów. Doskonała lokalizacja, własny pas startowy, ogromna ilość imprez towarzyszących (pokazy statyczne, pokazy Grup Rekonstrukcji Historycznej, stoiska z pamiątkami, modelami itp.) nie pozwalają na chwilę nudy.
      Kolejna świetna impreza to nocne zwiedzanie podczas "Nocy Muzeów" - podświetlone samoloty, silniki i do tego nad całością czuwa orkiestra jazzowa Boba Jazz Band.
     To kilka powódów, dla ktorych do Muzeum Lotnictwa warto się wybrać zawsze i bez względu na pogodę.
     Poniżej kilka zdjęć z Pikników Lotniczych.