Muzeum Oręża Polskiego

Kołobrzeg

     Od wielu lat każdy wakacyjny urlop spędzany w Kołobrzegu jest dla mnie okazją do odwiedzin w Muzeum Oręża Polskiego. Cóż - samo muzeum jest również jednym z powodów, dla których warto do tego pięknego uzdrowiska się wybrać.
Co jest tego przyczyną? Ogromna ilość eksponatów i wciąż przybywające nowe; ekspozycja - bogata, ciekawa, zwarta, łatwa do "ogarnięcia" - i co ważne - wiele eksponatów jest odnawianych, a po renowacji - wyglądają jak nowe (szczególnie pojazdy). Jeśli doda się do tego kompetentną i pomocną ekipę ludzi pracujących w Muzeum - to chyba więcej słów zachęty nie potrzeba.

     Zwiedzanie jednak zaczynamy od budynku głównego, a w nim - oprócz wystawy poświęconej najstarszym dziejom tych ziem (groty strzał, repliki uzbrojenia i zbroi) chyba jeden z największych w Polsce zbiór mundurów Wojska Polskiego i przepiękna kolekcja broni białej - sztyletów, bagnetów, szabel.
     Przejście na wystawę plenerową wiedzie przez wystawę dotyczącą walk i zdobycia Kołobrzegu przez żołnierzy LWP i zaślubiny z morzem. Panorama, elementy ówczesnego uzbrojenia i prezentacja multimedialna pokazują, jak ciężką przeprawą było zdobycie "Festung Kolberg".
A na wystawie plenerowej eksponatami, które ogląda się z niekłamaną przyjemnością są między innymi działa samobieżne - SU-76 oraz SU-52. A i możliwość zobaczenia w środku odrestaurowanego działa SU-122 jest nie do pominięcia. Na obejrzenie czeka też wiele innych ciekawych pojazdów (m.in. wyrzutnia SCUD-A, działa samobieżne ISU-152, ISU-122, czołgi i wozy opancerzone), wystawa eksponatów lotniczych (m.in. IŁ-28, Su-22M4, TS-8 Bies, śmigłowiec SM-1 i TS-11 Iskra). Dostępna jest również praktycznie cała artyleria (lądowa i morska) używana w Wojsku Polskim.
Miejsce, które kiedyś zajmował maszt z ORP Burza to dziś stanowisko repliki "Pantherturm".


     Ale na tym nie kończą się odwiedziny w Muzeum Oręża Polskiego.
Morska część znajduje się tuż za portem jachtowym/rybackim. Tam podniesiono na specjalnie przygotowane nabrzeże okręty - ORP "Fala" (który do tej pory można było zwiedzać przy nabrzeżu pod Latarnią Morską, a potem w porcie jachtowym), oraz ORP "Władysławowo" (kuter rakietowy radzieckiego projektu 205, kod NATO: Osa I).
I tam, w przygotowywanym przez Muzeum skansenie morskim można je będzie niebawem zwiedzać.
     Na zachętę - kilka zdjęć ORP "FALA" stojącego jeszcze pod Latarnią Morską.


Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu - wystawa czasowa "Mundur w Filmie"

     Muzeum przygotowuje również wystawy czasowe. Taką był właśnie pokaz "Mundur w filmie" (lato 2012), gdzie można było zobaczyć mundury, które "zagrały" pierwszoplanowe role w wielu znanych filmach i serialach, m.in. "Stawka większa niż śmierć", "Czerwony Baron", "Bitwa Warszawska 1920", "World War II. Behind closed doors", oraz z seriali "Czas Honoru" i "Tajemnica Twierdzy Szyfrów".
     Ciekawostką były oryginalne drzwi z samolotu Junkers Ju-52 - rekwizyt z filmu "Jak rozpętałem drugą wojnę światową".