Lotnisko w Bagiczu

Dawna baza lotnicza Luftwaffe i Armii Czerwonej

     Lotnisko w Bagiczu to dawny kompleks wojskowy powstały w latach 1935-1939 na wschodnim skraju Kołobrzegu.
Dziś tereny dawnego garnizonu i lotniska zostały podzielone pomiędzy Kołobrzeg a Ustronie Morskie.
Pierwszym użytkownikiem było niemieckie Luftwaffe. Podczas walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku lotnisko zostało ewakuowane.
     Kolejnym użytkownikiem, który przejął po Niemcach lotnisko była sowiecka Armia Czerwona. Na tym terenie Armia Radziecka stworzyła eksterytorialny, samowystarczalny garnizon lotniczy, w którym stacjonowało około 2000 żołnierzy. W latach 60-tych XXw. baza została rozbudowana i przystosowana do przyjmowania ciężkich samolotów transportowych. Wiosną 1992 roku żołnierze rosyjscy ostatecznie opuścili bazę zostawiając zdewastowaną infrastrukturę lotniskową. Reszty dopełnili złomiarze… .
     Wiele z opuszczonych, zniszczonych i zarośniętych zielskiem i chaszczami schronohangarów, bunkrów, zbiorników paliwa; rampa kolejowa i pozostałości innych budynków są miejscem składowania śmieci, gruzu i innych odpadów.
     Choć od kilku lat na fragmencie lotniska działa Aeroklub Bałtycki, który zagospodarował schrony i budynek przy pasie startowym, to jednak ogromna większość zniszczonych budynków i urządzeń lotniskowych stanowi atrakcję turystyczną dla wielbicieli wycieczek "militarno-historycznych", czy klimatów rodem z książek i gier science-fiction.
     Jedną z ciekawszych pozostałości , które warto zobaczyć jest schron "Granit". Niepozorna "rura" obsypana ziemią z resztkami wrót najprawdopodobniej była miejscem składowania "broni specjalnej", czyli głowic lub bomb atomowych.
     Warto będąc w pobliżu zjechać na kilka chwil z głównej drogi, na leżące tuż przy morskim brzegu stare lotnisko i obejrzeć resztki wielkiej, przez kilkadziesiąt lat znajdującej się w rosyjskich rękach bazy wojskowej.