P-51B Mustang

Skala 1:72    Revell + Techmod
315 "Dębliński" Dywizjon Myśliwski PAF - Wielka Brytania 1944


     W polskim lotnictwie myśliwskim prawdopodobnie były tylko trzy P-51B/C Mustangi z "płaską" , amerykańskiego typu osłoną kabiny. Ale znane są zdjęcia tylko jednego takiego Mustanga. Właśnie tego, który przedstawia model.
Model w barwach 315 Dywizjonu Myśliwskiego "Dęblińskiego", z literami kodowymi PK-N, o numerze FZ 154 był najpóźniej dostarczonym samolotem tego typu do Dywizjonu.
     Na tym Mustangu 7 czerwca 1944 F/Sgt Ryszard Idrian zestrzelił Messerschmitta 109 (niedaleko Rouen) i prawdopodobnie na tym samym samolocie 7 grudnia 1944 W/O Bolesław Czerwiński zestrzelił kolejnego Me 109 (niedaleko Gossen).

Model

    Model Mustanga P-51 B/C firmy Revell plus kalkomanie firmy Techmod pozwalają na wykonanie omawianego samolotu. Ciemnozielony, twardy plastik dobrze znosi szpachlowanie i szlifowanie, choć na szczęście nie jest to konieczne w wielu miejscach. Wnętrze kabiny jest dość ubogie, ale przy bardzo kiepskiej jakości oszkleniu i tak niewiele widać w środku.
     Najwięcej pracy kosztuje poprawne wykonanie klap podwozia głównego.
Zrobiłem je w wersji zamkniętej, ponieważ na żadnym zdjęciu Mustangów z 315 Dywizjonu nie widziałem ich w popularnej wśród modelarzy wersji - "opuszczone do połowy".
     Problemem może być również sklejenie smigła. Pojedyncze łopaty na krótkich wpustach niechętnie poddaja się prawidłowemu ułożeniu.
     Model w wersji "standard" sklejony i psiknięty samochodowym podkładem akrylowym do plastiku "z puszki". Na to kolory z palety Pactry. Najpierw pasy inwazyjne i kamuflaż. Potem kalkomanie.
     Kalkomanie Techmodu (litery kodowe PK-N, szachownice i godło dywizjonu) kładą się doskonale, jak również "finflashe" na skrzydłach użyte z zestawu Revella. Za to oznaczenia brytyjskie na kadłubie, wzięte z zestawu Mustanga Academy może i położyły się ślicznie, ale jak widać - żółty kolor na kalkomaniach kryje gorzej, niż na często krytykowanych kalkomaiach MasterCrafta...

Bibliografia:
MiniReplika nr27
"315 Squadron" Mushroom Blue Series - Stratus 2004