P-51B Mustang PK-G

Skala 1:72    Academy + Techmod
315 "Dębliński" Dywizjon Myśliwski PAF - Wielka Brytania 1944


     O urodzonym w roku 1917 w Kijowie Eugeniuszu Horbaczewskim powstało już wiele opracowań, artykułów. Doskonały pilot, lubiany i szanowany kolega, przyjaciel i dowódca.
Zestrzeliwał Niemców latając w Wielkiej Brytanii i Afryce, wszędzie odznaczając się świetnym refleksem, doskonałym wzrokiem i celnością.
     Zginął 18 sierpnia 1944 roku, kiedy 12 Mustangów z 315 Dywizjonu Myśliwskiego pod jego dowództwem zaatakowało sześćdziesiąt FW-190 w rejonie Beauvais nad Francją.
     W trakcie tej walki Polacy zestrzelili 16 samolotów niemieckich. Trzy z nich zestrzelił kpt. Eugeniusz Horbaczewski, przez przyjaciół nazywany "Dziubkiem"...

Model

     Mustang firmy Academy to delikatne wypraski z jasnoszarego plastiku i osłony kabiny z tworzywa o dużej przeźroczystości.
     Przy tym modelu praktycznie nie ma potrzeby używania szpachlówki, a papier ścierny - stosowałem okazjonalnie.      Pomalowany akrylami Pactry i z naniesionymi dedykowanymi kalkomaniami z zestawu Techmodu prezentuje osobisty samolot dowodcy 315 "Dęblińskiego" Dywizjonu PAF kpt.Eugeniusza Horbaczewskiego - Mustanga nr FB387.
     Co prawda w pudełku Academy są dołączone kalkomanie z tym malowaniem, ale litery kodowe mają zły krój, a godło dywizjonu jest tylko na jedną stronę kadłuba. Jedyny problem z kalkomaniami Techmodu, jaki mi się przytrafił - to pasek z "bombkami" - rozleciał mi się przy nakładaniu na pojedyncze elementy i ciężko było złożyć go w jedną całość.
     Model tego jednego z najbardziej znanych polskich Mustangów - prezentuję poniżej.
Bibliografia:
"315 Squadron" Mushroom Blue Series - Stratus 2004
http://www.sanko.wroclaw.pl/galeria/zestaw02/horbaczewski.html