XXV Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych ŚRUBKA 2014


ŻYWIEC 26-27.04.2014

     Anno Domini 2014 w Żywcu w klubie "Śrubka" odbył się XXV Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych "Śrubka 2014".
Tak właśnie - dwudziesty piąty. Ćwierć wieku, lub srebrne gody. Nie wiem, czy istnieje jakakolwiek inna impreza w Polsce z takim "stanem licznika" :)
     Szanownych Jubilatów postanowiłem odwiedzić, zabierając ze sobą "przychówek" w postaci kilku modeli. Na stronie klubu (Klub ŚRUBKA w ŻYWCU) kilka miesięcy wcześniej można było znaleźć wszystkie potrzebne informacje. Regulamin, klasy, a także relacje z poprzednich imprez. Odpowiedź na prośbę o informacje na temat noclegu otrzymałem chwilę po wysłaniu maila.
A sam konkurs?
Podobnie, jak w zeszłym roku - osobne sale zostały przeznaczone dla modeli z papieru, a dla plastikowych przeznaczona sala kinowa klubu "Śrubka". Do południa swoje prace wystawiła już chyba większość chętnych, zaczęły się pierwsze spotkania w grupach i podgrupach. Objawili się również daaaawno nie widziani znajomi :)
     Po południu wybrałem się na zwiedzanie Żywca. I tu uwaga - sam konkurs odbywa się na przedmieściach miasta. Spacerkiem do centrum szedłem jednak zdecydowanie dłużej, niż deklarowane przez "tubylców" 15 minut. Dłużej o jakieś pół godziny ;) Ale warto było.
Mały, ładnie utrzymany Rynek, Kościół Katedralny Narodzenia NMP i tuż obok tzw. Nowy Zamek otoczony Parkiem Habsburgów sięgającym początkiem do XVIIw. robią wrażenie i zachęcają do spacerów. Gdyby bardziej pogoda dopisała - byłoby całkiem fajnie.
     Zakończenie konkursu w niedzielę odbyło się zgodnie z planem, punktualnie co od minuty. Odbiór modeli odbywał się tylko za okazaniem kart startowych, a na salę wpuszczano tylko po kilku startujących. Co ważne - odbyło się to szybko, sprawnie i nikt nikomu nie przeszkadzał w pakowaniu się. Widać było duże doświadczenie wolontariuszy pracujących przy imprezie przez całe dwa dni.
     Rozdanie nagród w obecności m.in.: p.p. Burmistrza Miasta Żywiec Antoniego Szlagora oraz Starosty Żywieckiego Andrzeja Zielińskiego zakończyło jubileuszowy, XXV Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych w Żywcu.
     No i trochę statystyk (ze strony Klubu Śrubka) W konkursie wzięło udział 123 modelarzy, przedstawiło 371 modeli, w tym:
- 34 młodzików;
- 30 juniorów;
- 44 seniorów.
- 40 osób przedstawiło 73 modeli kartonowych.
- 91 osób przedstawiło 298 modele plastikowe.
Od siebie dodam, że ilość modeli kartonowych i ich jakość w porownaniu z poprzednim rokiem spadła i to bardzo. Natomiast pełna odwrotność w modelach plastikowych. Dużo i poziom wyższy niż przed rokiem. Na dodatek modeli młodzików i juniorów było więcej, niż wystawili seniorzy. Chyba jedyne takie zawody w Polsce. Ale też świadectwo, że modelarnia w "Śrubce" cieszy się sporą popularnością.
     A poniższymi zdjęciami zakończę tą krótką relację z bardzo miłego i sympatycznego konkursu.