Modeller´s contest Tatry 2016

Nová Lesná - 20.08.2016


     Nová Lesná reklamuje się hasłem – miejsce z najpiękniejszym widokiem na Tatry Wysokie. No i ciężko zaprzeczyć.
     Po dwóch godzinach jazdy doskonałymi słowackimi drogami stajemy na szycie wzniesienia, z którego nic nie zasłania pięknej panoramy Tatr. Bajka :) Poniżej rozciąga się maleńkie, ciche miasteczko, położone 747 m n.p.m., z kilkoma zachowanymi w doskonałym stanie zabytkowymi budynkami. Zieleń, kwiaty, cisza i spokój... Wsi sielska, wsi anielska... Kilkaset metrów dalej – podnóże Tatr.
     W tym roku konkurs modelarski odbywał się tutaj po raz pierwszy. Stał się „następcą” konkursu w pobliskim Popradzie, dokąd przez wiele lat ściągali modelarze z południowej części Europy.
     Pod Urzędem Gminy w Novej Lesnej, w którego auli odbywał się konkurs, stało już sporo samochodów z rejestracjami słowackimi, austriackimi, czeskimi i polskimi oczywiście.
     Na pierwszym piętrze stały już przygotowane stoły, kartki pod modele czekające na odbiór, w bocznej salce trwała giełda, na głównej sali również giełda modelarska, modele i stanowisko Grupy Rekonstrukcji Historycznej, których zresztą jest tutaj wiele. Przed budynkiem przygotowana już była trasa i rampa dla samochodów RC, a przy pobliskim stawie czekał na „zwodowanie” RMS Titanic. Dopisała pogoda, było ciepło i słonecznie.
     Stoły powoli zapełniały się modelami, przykuwała uwagę kolekcja modeli samochodów ciężarowych i specjalnych Tatra zrobionych od podstaw, oraz stół zastawiony... okrętami podwodnymi. Jak na odległość od morza i bliskość gór... ;)
     W sumie 277 modeli pokazało aż 80 modelarzy. Było więc co oglądać, ale i było też mnóstwo czasu na łażenie i zwiedzanie.
     Po południu zakończenie konkursu. Poprowadzone przez – wypisz-wymaluj – bohatera „Pociągów pod specjalnym nadzorem” :) A potem nieśpieszny powrót do domu. Z mocnym postanowieniem przyjazdu tutaj za rok. Bo faktycznie – widok na Wysokie Tatry najpiękniejszy jest w Nowej Lesnej.