I Świętokrzyski Festiwal Modeli Redukcyjnych


Kielce 28-29.09.2013

      Po pięciu latach "niebytu" CK Kielce znowu zagościły na polskiej mapie imprez modelarskich. Dzięki uporowi i wielomiesięcznej, ciężkiej pracy dwóch ludzi - Karola Jagusńskiego i Darka Becka w ulubionej przez wielu z nas "Szkielecczyźnie" mogliśmy się znowu cieszyć z modelarskich spotkań.
     A jaki był I Świętokrzyski Festiwal Modeli Redukcyjnych?
Impreza reklamowana była między innymi na modelarskich forach już kilka miesięcy wcześniej i przyciągnęła chyba głównie "starych bywalców" poprzednich edycji kieleckich konkursów. Pojawiła się duża grupa z IPMS Silesia z przepięknymi "patyczakami" Mieczysława Pietruchy, silna grupa z IPMS Kraków (modele Jacka Sznajdera wraz z dołączoną do nich dokumentacją mogłyby być ozdobą niejednego międzynarodowego i uznanego festiwalu, a Ju-52 Daniela Pacha to chyba w tej chwili najlepszy model tego samolotu w barwach PLL "LOT". F-15 Tadeusza Wrońskiego też jest klasą samą dla siebie...), Warszawę reprezentował m.in. Bartosz Pyzio ze swoim zdalnie sterowanym Oplem Blitzem w skali... 1/72. Była również delegacja z Beskyd Model Kit Show z Kopřivnicy.
     Rzecz jasna - nie zawiedli również sprzedawcy. Praktycznie cały parter "obstawiony" był stoiskami. Modele rzadkie i dawno już nie widziane w sprzedaży, nowości, chemia, podstawki, kalkomanie i narzędzia - niejeden portfel przegrał w tym starciu.
Na samej imprezie modelarze wystawili ponad 420 modeli. Królowały zwyczajowo - modele samolotów i pojazdów pancernych. Mało było figurek, mało dioram i winiet.
     Jednak biorąc pod uwagę, że Świętokrzyski Festiwal Modeli Redukcyjnych wrócił po kilku latach nieobecności - to impreza naprawdę się udała. Organizacyjnie wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Karol Jagusiński, Darek Beck i grono "krewnych i przyjaciół" miało naprawdę pełne ręce roboty i ze wszystkich zmagań wyszli zwycięsko. Dopisali modelarze i widzowie (oczywiście - media również zaznaczyły swoją obecność).
To świadczy, jak dobrą opinią cieszyły się poprzednie kieleckie imprezy i jak wyczekiwane było ich wznowienie.
     Lecz największymi chyba wygranymi I Świętokrzyskiego Festiwalu Modeli Redukcyjnych są jego Organizatorzy - Świętokrzyskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych.
Darek, Karol - jeszcze raz gratuluję, dziękuję za świetną imprezę i - do zobaczenia wkrótce!