XIV Międzynarodowy Festiwal
Plastikowych Modeli Redukcyjnych


BYTOM 24-25.03.2018

     Festiwal Modelarski w Bytomiu… Jak by go nie nazwał, ile innych by konkursów i festiwali w Polsce nie organizowano - ten w Bytomiu był, jest i będzie największym, najlepszym, najważniejszym i jeszcze wiele innych "naj" można by tu dopisać. No i jest otwarciem "sezonu" modelarskiego w Polsce. Na który przez cały rok się dłubie i skrobie, szpachluje, poleruje i brudzi jakiś model po to, żeby właśnie wystawić go w Bytomiu.
Bytom w kontekście modelarskim odmienia się przez wszystkie przypadki i osoby. Więc i ja w tym roku choć nie przypadkiem, ale osobiście XIV Międzynarodowy Festiwal Modelarski Bytom 2018 odwiedziłem.
     I jakie wrażenia? Pozytwne. Po prostu. Ludzie tu ciągnął z całej Polski i coraz większej ilości krajów Europy zachodniej i wschodniej. Modelarze, wystawcy, sprzedawcy i handlarze. I tłumy odwiedzających, oglądających, komentujących, dyskutujących, fotografujących, wydających pieniądze i wdychających tą atmosferę modelarskiego święta.
     W tym roku Hala "na Skarpie" została podzielona na dwie części - dla wystawiających modele i biorących udział w konkursie, oraz dla wszelkiej maści sprzedawców dóbr modelarskich. Obie części oddzielała od siebie siatka/kotara.
W części "konkursowej" można było zobaczyć około 1400 modeli. Najbardziej popularna dziedzina, czyli broń pancerna w skali 1/35 królowała niepodzielnie i biła na głowę wszelkie inne skale i klasy. Wiązało się to niestety ze sporym ściskiem na stołach oraz trudnością w obejrzeniu przepięknych i na bardzo wysokim poziomie wykonanych modeli. To już jest niestety problem chyba na wszystkich konkursach - brak miejsca na pancerkę.
     Kolejną klasą, gdzie modele były pięknie wykonane, choć były to maleństwa - to pojazdy w skali 1/72. Jest ich coraz więcej, bo i wybór modeli oferowanych przez producentów jest coraz większy.
     Samoloty - to kolejne stoły i kolejne zachwyty. A już lotnictwo z czasów pierwszej wojny to klasa sama dla siebie. Czapki z głów przed wiedzą i umiejętnościami ich wykonawców. Dioramy również cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających. Na kilka z nich trzeba było patrzeć długi czas, żeby dostrzec wszystkie szczegóły.
     Giełda - to druga część hali. Oprócz kilku rodzimych producentów - IBG, FtF, Yahu, Hataka była cała masa handlujących czym popadnie, a raczej tym, co może się przydać w modelarskim warsztacie.
     Na piętrze kilka stolików przeznaczonych było dla "grup i stowarzyszeń modelarskich".
     XIV Międzynarodowy Festiwal Modelarski Bytom 2018 to również forma spotkania się "na żywo" z ludźmi, których prace podziwiamy często tylko na forumach i grupach internetowych. Kilka spędzonych godzin na XIV Międzynarodowym Festiwalu Modelarskim "Bytom 2018" to czas bardzo przyjemnie i pożytecznie spożytkowany. Baterie naładowane, kilka nowych pomysłów zakiełkowało..
Teraz tylko kleić, kleić, kleić, by mieć z czym przyjechać za rok… :)