VIII Festiwal Modelarski w Będzinie


26-27.05.2012

     VIII Festiwal Modelarski w Będzinie już za nami, czas więc na podsumowanie. Impreza odbyła się tydzień po festiwalu krakowskim, siłą rzeczy - znacznie większym i bardziej "utytułowanym".
     Wielu modelarzy zapewne musiało wybrać - Kraków czy Będzin. Do tego terminy egzaminów maturalnych, komunii - niestety przysporzyło w tym roku będzińskiemu Festiwalowi znacznie mniejszą ilość modelarzy i modeli.
Szkoda, bo było sporo czasu na zmianę terminu Festiwalu, a odbyłoby się to z korzyścią dla uczestników i oglądających.
       Na imprezie dominowali uczestnicy ze Śląska, choć i przyjezdnych była spora grupa. Pomimo mniejszej ilości modeli - oglądać można było modele wykonane na bardzo wysokim poziomie, tak wśród modeli z kartonu jak i plastiku. Z kartonu - rzucała się w oczy piękna kolekcja samochodów z rodziny "Stara" w wykonaniu Jana Kołodzieja, z plastiku - każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Ze swoim świetnie zaopatrzonymi sklepami zawitali Mariusz Szoja oraz ModelWorld z Katowic. Atmosfera - zwyczajowo już - familijna.
      I tu słowa uznania i podziękowania dla Gosi Niedźwiedź, Mirka Kuziora "Marcusa", Marka Ziętka oraz Kazimerza Rauchfleischa i sporej grupy młodzieży, która pomagała przy organizacji Festwialu.
Dodatkową atrakcją Festiwalu był wernisaż "Kolej w fotografii Wojciecha Kamińskiego". Na kilkudziesięciu wielkoformatowych fotografiach młody fotograf uwiecznił momenty, gdzie piękno techniki łączy się z pięknem przyrody. Takich parowozów i małych stacyjek już jest coraz mniej na kolejowym szlaku.
     W niezwykle ciekawy sposób sylwetkę prof. Adama Skarbińskiego w momencie wręczania pucharu Jego imienia przybliżył słuchaczom Dariusz Majchrzak, od wielu lat zajmujący się historią Zagłębia. Warto by w przyszłości w większym stopniu wykorzystać wiedzę i zaangażowanie tego młodego historyka. Ilość ciekawych publikacji, które ma on na swoim koncie jest naprawdę zaskakująca. Może warto byłoby skorzystać z jego wiedzy przy organizacji kolejnych imprez w Zagłębiu.
     Pomimo mniejszej ilości modeli i modelarzy - impreza cieszy się sporym zainteresowaniem. Wielu fundatorów nagród, spora publiczność, zaangażowanie młodzieży - to najlepszy dowód na to, że modelarstwo cieszy się niesłabnącym zaintersowaniem. A przecież o to w tym chodzi najbardziej!