IMPREZY, FESTIWALE, KONKURSY

kwiaty, wiwaty, sława i zaszczyty ;)

     Konkursy modelarskie, festiwale, przeglądy - to miejsca, w których spotykają się ludzie, którzy połknęli bakcykla modelarskiego. To świat miniatur - figurek, pojazdów, makiet, samolotów, okrętów - który wciąga i przyciąga; w którym nawet tylko ci, co oglądają nie są obojętni temu hobby i na długo pozostają pod urokiem naszych prac. To miejsca, gdzie możemy pogadać, powspominać, powymieniać się doświadczeniami i zobaczyć, jak modele robią nasi koledzy.
     Zapraszam do zapoznania się z relacjami z tych imprez, w których ja również miałem okazję uczestniczyć.

Memoriál Luboša Nováka - Koszyce 08.06.2019


     Memoriál Luboša Nováka, czyli międzynarodowe spotkania modelarzy i konkurs w Muzeum Lotnictwa w Koszycach odbył się po raz drugi.
8 czerwca 2019 roku swoje podwoje otworzyło muzeum, a organizatorzy przeszli chyba samych siebie, żeby wszyscy zwiedzający mieli czas zajęty od wejścia do wyjścia. Tylko nuda nie weszła tutaj ani na moment.
Czy warto jechać te 150km od Sącza? Co za pytanie... :D
   --  wejdź  --


Modelárska výstava a worshop - Prešov 19.01.2019


     Ten "sezon modelarski" rozpoczęliśmy od wyjazdu na warsztaty modelarskie do Preszowa. Takie spotkanie modelarzy zorganizował Klub plastikových modelárov Prešov.
Modelarskie workshopy to u nas imprezy niezbyt często spotykane. Bo to nie jest konkurs, festiwal. Nie ma nagród i zaszczytów. To po prostu spotkanie modelarzy, którzy przywożą swój warsztat i przy stolikach kleją modele.
   --  wejdź  --


Plastic Model Košice 2018, XI. ročník - 15.12.2018


     Ostatnią imprezą modelarską w tym roku, na którą się wybraliśmy był Plastic Model Kosice, fajna jednodniowa impreza na południu Słowacji.
     Po raz drugi chcieliśmy też pozwiedzać koszycką Starówkę i zobaczyć coroczny, bożonarodzeniowy jarmark na głównej ulicy. Gdzie znowu panowały słodkości, ozdoby świąteczne, rękodzieło, kosmetyki, drobiazgi i pamiątki.
     Konkurs odbywał się w tym samym miejscu - w Centrum Wolnego Czasu na ul. Orgonavej.
Modeli było ponad 380 sztuk. Większość to dzieła młodzików i juniorów. I faktycznie małe dzieła, bo nad większością można się było pochylić na dłużej. Sprawnie działające kółka modelarskie powodują, że modelarstwo jest na Słowacji znanym i lubianym hobby.
   --  wejdź  --


Pro-Modelik 2018 - Prokocim 20.10.2018


     Ponad dwieście modeli rozstawiono na stołach "Zachęty" przy ulicy Kurczaba. Wielu juniorów, wielu seniorów. Co ciekawe - na stołach modele juniorów i seniorów stały razem i czasem ciężko było się domyślić, kto jest autorem. Niby wiek nie ma znaczenia, ale jednak czasem można było zostać mocno zaskoczonym.
     Poziom modeli - podobnie jak rok temu - był bardzo wysoki. Kilka "kamieni szlachetnych" rzucało się w oczy, a wiele modeli miało swoje "smaczki" widoczne tylko przy kolejnym, uważnym ich obejrzeniu.    --  wejdź  --


Pohár Bielych Albatrosov 2018 - Bardejów 13.10.2018


     No i kolejny Puchar Białych Albatrosów w Bardejowie już za nami. Przyjemna, przyjazna, sympatyczna słowacka jednodniówka od wielu lat odbywająca się w połowie października w stołówce Gimnazjum im. L. Stöckela gromadzi sporą ilość modelarzy ze Słowacji i południowo-wschodniej Polski. W tym roku także na parkingu przed szkołą było tłoczno. I choć nie było żadnej grupy rekonstrukcyjnej, i choć nie było żadnych pokazów, dodatkowych atrakcji i innych wodotrysków, to stoły były zastawione modelami. I to jest najważniejsze.
   --  wejdź  --


III Międzynarodowy Przegląd Modelarski - Bielsko-Biała 29-30.09.2018


     Bielski konkurs odbywał w się w korytarzach biurowca na terenie ZIAD'u (Zakładu Informatyki, Automatyki i Doskonalenia Zawodowego), gdzie mieścił się również hotel dla uczestników imprezy. Pomiędzy biurowcem a hotelem znajdował się plac, na którym grupy rekonstrukcji historycznych wystawiły swoje pojazdy militarne - była i konwersja T-55 na Panterę, był Junak, był i Dodge. I kilka innych ciekawych pojazdów.
     Tam też można było zasiąść przy rozstawionych stołach, spróbować grochówki z kotła, tudzież innych specjałów. Chyba jedyna taka okazja, by zobaczyć, jak Pantherę i Studebakera rozdziela stary, poczciwy i pięknie odreaturowany "Ogórek".
   --  wejdź  --


Modellers Contest Tatry
Nova Lesna 18.08.2018


     Po raz trzeci już odbył się jednodniowy konkurs Modellers Contest Tatry w Nowej Lesnej na Słowacji.
O urokach i zaletach tego pięknego miasteczka rozpisywałem się już poprzednio. I... dalej mi się tam podoba!
Jest pięknie, cicho, spokojnie, czas sobie płynie spokojnym tik-tak…
     W tym roku wybraliśmy się tam typowo turystycznie - pozwiedzać, pooglądać, wypić kawę. Modele - wciąż niedokończone - zostały tym razem w domu.
   --  wejdź  --


XIV Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych
BYTOM 24-25.03.2018


     Festiwal Modelarski w Bytomiu… Jak by go nie nazwał, ile innych by konkursów i festiwali w Polsce nie organizowano - ten w Bytomiu był, jest i będzie największym, najlepszym, najważniejszym i jeszcze wiele innych "naj" można by tu dopisać. No i jest otwarciem "sezonu" modelarskiego w Polsce. Na który przez cały rok się dłubie i skrobie, szpachluje, poleruje i brudzi jakiś model po to, żeby właśnie wystawić go w Bytomiu.
Bytom w kontekście modelarskim odmienia się przez wszystkie przypadki i osoby. Więc i ja w tym roku choć nie przypadkiem, ale osobiście XIV Międzynarodowy Festiwal Modelarski Bytom 2018 odwiedziłem.
     I jakie wrażenia? Pozytwne. Po prostu.
   --  wejdź  --


Plastik model Košice 2017, X. ročník - Koszyce 16.12.2017


     Na zamknięcie modelarskiego roku 2017 wybraliśmy się do Koszyc na Słowację. Impreza "Plastik Model Koszyce" w tym roku obchodziła swoje dziesiąte urodziny.
Zgodnie z prognozą pogody zaczęło się od porannych opadów śniegu, potem - im dalej na południe tym cieplej, więc więcej deszczu i mżawek. Impreza odbywała się w osiedlowym "Centrum Wolnego Czasu" - coś, jak u nas świetlice osiedlowe, ewentualnie tzw."Praktyczna Pani".
Modele zarejestrowane elektronicznie, więc wszysko wydrukowane i przygotowane już przy stołach. A na stołach - ciasno. Zdecydowanie ponad trzysta wystawionych modeli. I ciągły tłum zwiedzających. Tak właśnie - tłum. Duzi, mali, młodzi, starzy. Mniej, czy bardziej zainteresowani. Po prostu - jest impreza, coś się dzieje - to czemu nie zajrzeć…
   --  wejdź  --


III Konkurs Modelarski Pro-Modelik - Prokocim/Kraków - 28.10.2017


     Miejsce - jak zwykle - Osiedlowy Dom Kultury "Zachęta" w Prokocimiu. Nad organizacją, przebiegiem imprezy, oceną itp. czuwało modelarskie ciało pod wezwaniem "GrupyB" pod wodzą Naczelnika Witka Sochy.
Działała - jak zwykle rewelacyjnie - rejestracja modeli. Natychmiastowo byli obsługiwani ci, co zapisywali się elektronicznie. Ci, co wypełniali karty startowe na miejscu też specjalnie długo czekać nie musieli. W rogu sali wystawione poza konkursem były modele GrupyB., Delorean DMC-12 z "Powrotu do przyszłości", makiety Witka, Japonki z mangi oraz kawa i ciasteczka skutecznie przyciągały uwagę. Choć tylko te ostatnie przeznaczone były do dotykania i nawet do konsumpcji :)
   --  wejdź  --


Puchar Białych Albatrosów - Bardejov 7.10.2017


     Co można ciekawego napisać po raz kolejny o konkursie Białych Albatrosów, organizowanym przez "Czarne Owieczki" z Bardejowa?
Można się jedynie powtórzyć - że modele, że giełda, że rekonstruktorzy, że zwiedzający, że piękna pogoda - że to wszystko znowu dopisało.
Że to piękne miasteczko jest po prostu piękne, przyjazne, że wszyscy się tu dobrze czują.
   --  wejdź  --


Modellers Contest Tatry 2017 - Nová Lesná 19.08.2017


     U podnóża Tatr, w małym i ślicznym miasteczku Nova Lesna, w którym czas płynie wolno i leniwie, już po raz drugi odbył się konkurs Modellers Contest Tatry.
Ponownie modelarzy, widzów i giełdę przyjął Urząd Miasta w swojej "sali herbowej", gdzie na rozstawionych stołach od modeli było aż gęsto.
     Według Organizatorów było ich 317 sztuk, czyli prawie o pięćdziesiąt więcej, niż rok wcześniej.
   --  wejdź  --


IPMS Kraków i Muzeum Lotnictwa Polskiego - 03-04.06.2017


     W tym roku do Krakowa wybrałem się na jednodniową wycieczkę. Bez modeli, ot tak po prostu. Zobaczyć, co "w trawie piszczy", jakie weszły nowe trendy, mody, nowe techniki i nowe modele ;)
Na spokojnie obejrzeć to, co wystawione przez modelarzy i to, co wystawione przez Muzeum. Na obejrzenie jednych i drugich trochę czasu mi zeszło. W sumie - cały dzień. Ale nie ukrywam - warto było.
   --  wejdź  --


PLASTIK MODEL ČAŇA 2017 - 8.4.2017


     Na otwarcie "sezonu" modelarskiego 2017 wybrałem się na konkurs Plastik Model, który odbył się ósmego kwietnia w miejscowości Čaňa, kilka kilometrów od Koszyc. Droga zaczęła się w deszczu i przez całe 160 kilometrów wycieraczki pracowały, nie zwalniając tempa ani przez chwilę. Ale zdążyłem. Choć pewnie gdyby nie nieoznakowane objazdy na remontowanych rondach, to byłbym wcześniej… ;)
     Modeli, które zostały wystawione było ponad trzysta. Jak zwykle - większość stanowiły pojazdy wojskowe w skali 1/35 i 1/72. I to w klasach seniorów i juniorów.
Oglądanie italerowego Tomcata w 1/48 i Jaka-23 przypłaciłem odciskami na kolanach, ale wykonane były po prostu pięknie.
   --  wejdź  --


II Konkurs Modelarski Pro-Modelik - Prokocim 15.10.2016


     Przez salę wystawową wciąż przewijali się modelarze i zwiedzający. A było na co popatrzeć... Mietek Pietrucha przywiózł swoje „patyczaki”, na dioramy można było patrzeć godzinami, a figurki...
Większość modeli to jednak broń pancerna. I tu też było kilka ciekawych "rodzynków", między innymi kolekcja radzieckich czołgów T-26.
W tym roku do obejrzenia było 220 modeli, w tym 4 ze Słowacji. A sami twórcy małych cudeniek przybyli z Wrocławia, Jaworzna, Warszawy, Dąbrowy Górniczej, Rzeszowa, Katowic i innych miejscowości...
   --  wejdź  --


Puchar Białych Albatrosów - Bardejov 08.10.2016


     Bo było jak zwykle – świetnie. Dopisało znacznie więcej ludzi niż rok temu. Aż zabrakło stołów pod modele.
Modelarze przyjechali z bliska i daleka – z naszego kraju przybyli modelarze z Krosna, Jasła, Krakowa, czy Orzysza.
Dopisały grupy modelarzy z Czech i Słowacji.
Dopisała pogoda.
Dopisało kilka grup rekonstrukcji historycznej, które pokazały broń i umundurowanie.
   --  wejdź  --


Pola Chwały - Niepołomice 2016


     W Niepołomicach podczas Pól Chwały swój kącik ma też konkurs-wystawa modelarska. Dosłownie kącik... Mała salka w końcu Zamku, kilka stolików, kilkadziesiąt modeli... i tyle... Aż żal, że – pomimo bardzo dużej ilości zwiedzających – to tylko ubogi Kopciuszek przy całej tej imprezie... Szkoda...
   --  wejdź  --


PREŠOV MODEL SHOW 2016 Preszów - 3.9.2016


     9 września 2016r. w słowackim Presovie miało miejsce wielkie modelarskie święto – po sześciu latach wrócił do miasta Presov Model Show. Został on zorganizowany z rozmachem przez KPM Presov w odbudowanym budynku byłej warzelni i składzie soli NCM Solivar. Potężny budynek, który mógłby służyć za hangar, widoczny już z daleka robił na wszystkich wielkie wrażenie...
   --  wejdź  --


Modeller´s contest Tatry 2016 - Nová Lesná - 20.08.2016


     Nová Lesná reklamuje się hasłem – miejsce z najpiękniejszym widokiem na Tatry Wysokie. No i ciężko zaprzeczyć.
     Po dwóch godzinach jazdy doskonałymi słowackimi drogami stajemy na szycie wzniesienia, z którego nic nie zasłania pięknej panoramy Tatr. Bajka :) Poniżej rozciąga się maleńkie, ciche miasteczko, położone 747 m n.p.m., z kilkoma zachowanymi w doskonałym stanie zabytkowymi budynkami. Zieleń, kwiaty, cisza i spokój... Wsi sielska, wsi anielska... Kilkaset metrów dalej – podnóże Tatr...
   --  wejdź  --


I Konkurs Modelarski PRO-MODELIK - Kraków-Prokocim 17.10.2015


     Latem 2015 roku Witek Socha rzucił hasło - "...a jakbym tak zorganizował jednodniową imprezę w Krakowie, w Prokocimiu?"...
Mogłem tylko ściskać kciuki i po cichutku liczyć, że ta impreza mu wypali. No i wypaliła!
Na konkursie w Bardejowie otrzymałem od Witka zaproszenie, w którym kolorowa drukarka pięknie wykaligrafowała, że
"... Spółdzielnia Mieszkaniowa "Nowy Prokocim" oraz Stowarzyszenie Nowy Prokocim "Przyjaciele" organizuje Konkurs Modelarski "Pro-Modelik" i zaprasza..."...
   --  wejdź  --


14 Konkurs o Puchar Białych Albatrosów - Bardejov 03.10.2015


          Na tegoroczny konkurs w Bardejovie wybrałem się trochę tak "na wariackich papierach". W ostatniej chwili, bez przygotowania i bez jakichś nowych modeli. Pogoda taka sama jak w sierpniu i prosta, szybka droga, na końcu której w drzwiach Gimnazjum im.L. Stöckela przy ulicy Jiraskowej w Bardejowie czekali już uśmiechnięci jak zwykle Peter i Milan...
   --  wejdź  --


13 Konkurs o Puchar Białych Albatrosów - Bardejov 04.10.2014


     Konkurs odbywał się na jadalni w bardejowskim Gimnazjum im.Leonarda Stöckela. Otwarta brama i parking zapraszały do wjazdu.
Po wypakowaniu pudeł z modelami zostaliśmy przywitani przez grupę rekonstruktorów Armii Czechosłowackiej, Armii Czerwonej i jednego Wehrmachtowca, którzy w dobrej komitywie prezentowali swój sprzęt tuż przy wejściu na salę.
A na sali Milan i Peter przywitali nas jak starych znajomych, karty startowe już wydrukowae i spięte czekały na stoliku, by je tylko rozłożyć...
   --  wejdź  --


24 Plastic Session 2014 - Poprad 20.09.2014


     Plastic Session organizowany przez klub Tatranski Orli w Popradzie to spotkania modelarzy i klubów, przy okazji którego odbywa się konkurs, giełda i pokazy grup rekonstrukcji historycznej. Przyjemna i ciekawa jednodniowa impreza tuż za naszą południową granicą.
Świetny dojazd, duży parking, wielka hala oddana do dyspozycji pasjonatom historii w wielu odmianach - modelarzom plastikowym i kartonowym, grupom RH, ASG.
Warto ją odwiedzić.    --  wejdź  --


Festiwal Modelarski KRAKÓW 2014 - 31.05 - 01.06.2014


     Muzeum Lotnictwa Polskiego i modele to jedna z najlepszych "kombinacji krakowskich". Festiwal modelarski organizowany co roku przez grupę IPMS Kraków powrócił do MLP. Ilość modeli i ilość lotniczych eksponatów tworzyły mieszankę, która mogła przypawić o zawrót głowy. Przestrzeń na modele, przestrzeń z samolotami; hangary pełne skarbów i sakrby przywiezione przez modelarzy.
   --  wejdź  --


XXV Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych ŚRUBKA 2014 - ŻYWIEC 26-27.04.2013


     Anno Domini 2014 w Żywcu w klubie "Śrubka" odbył się XXV Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych "Śrubka 2014".
Tak właśnie - dwudziesty piąty. Ćwierć wieku, lub srebrne gody. Nie wiem, czy istnieje jakakolwiek inna impreza w Polsce z takim "stanem licznika"...
   --  wejdź  --


XI Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych - BYTOM 15-16 marca 2014


Na tegoroczny Festiwal do Bytomia wybrałem się trochę na "wariackich papierach". Jako, że Żona musiała być w Krakowie przez kilka godzin, to postanowiłem ją zawieźć i samemu ruszyć "na chwilę" do Bytomia. Pogoda plus korki spowodowały, że faktycznie byłem tylko jakieś trzy godziny...
   --  wejdź  --


I Świętokrzyski Festiwal Modeli Redukcyjnych - Kielce 28-29.09.2013


     Po pięciu latach "niebytu" CK Kielce znowu zagościły na polskiej mapie imprez modelarskich. Dzięki uporowi i wielomiesięcznej, ciężkiej pracy dwóch ludzi - Karola Jagusńskiego i Darka Becka w ulubionej przez wielu z nas "Szkielecczyźnie" mogliśmy się znowu cieszyć z modelarskich spotkań...
   --  wejdź  --


Festiwal Modelarski Kraków 2013 - 01-02.06.2013


     Drugi już Festiwal Modelarski organizowany przez modelarzy skupionych w IPMS Kraków odbył się w dniach 01-02.06.2013r.
Również i tym razem dla modelarzy swe gościnne podwoje szeroko otworzyło Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. W sumie 237 wykonawców miniatur w przeróżnych skalach z Polski, Węgier, Czech i Słowacji nie przejmując się pogodą ściągnęło pod Wawel...
   --  wejdź  --


XXIV Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych ŚRUBKA 2013 - ŻYWIEC 12-14.04.2013


     Na imprezie w Żywcu do obejrzenia było około 300 modeli kartonowych i plastikowych. W ciekawym miejscu, z łatwym dojazdem, gdzie giełda nie przeszkadza spokojnemu oglądaniu, na kilku dobrze oświetlonych salach można było spędzić sporo czasu. Choć sądząc po ilości zwiedzających i po jakości modeli - i tu chyba dotarł lekki kryzys. Miejmy nadzieję, że to przejściowe, i konkurs z taką tradycją - odżyje na nowo...    --  wejdź  --


VIII Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych - Będzin 26-27.05.2012

     VIII Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych w Będzinie już za nami, czas więc na podsumowanie. Dominowali uczestnicy ze Śląska, choć i przyjezdnych była spora grupa. Pomimo mniejszej ilości modeli - oglądać również było co, tak wśród modeli z kartonu jak i plastiku. Atmosfera - zwyczajowo już - familijna...   --  wejdź  --


Festiwal Modelarski Kraków 2012 - 19-20.05.2012

     Impreza w tym roku ulokowana została na wewnętrznym dziedzińcu Muzeum Armii Krajowej, z czterech stron otoczonych ścianami i przykrytym szklanym dachem. Wyglądało to, jakby festiwal odbywał się na świeżym powietrzu.
Dodatkowo - stoiska sklepów modelarskich ustawione zostały pod ścianami w bezpośrednim otoczeniu modeli , co w sumie sprawiało wrażenie "pchlego targu", gdzie przed zakupem modelu często można było obejrzeć "wyrób gotowy", wykonany i wystawiony już przez któregoś z modelarzy. "Klimat" praktycznie niespotykany dotąd na innych imprezach.
   --  wejdź  --


IX Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych - Bytom 25-26.02.2012

     IX Międzynarodowy festiwal Modeli Plastikowych w Bytomiu odbył się w dniach 25-26 lutego 2012.
Jak na jedną z najważniejszych imprez w naszym kraju przystało - wszystko było "naj" : największa hala, najwięcej stołów, najwięcej sklepów, najwięcej modeli i modelarzy.
   --  wejdź  --


III Festiwal Modelarski - Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - 3-4.09.2011

     III Festiwal Modelarski w Krakowie odbył się podobnie jak rok temu w przestronnym i świetnie urządzonym, nowym gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Przez dwa dni - 3-4 września 2011 - można było oglądać niemal 500 modeli wystawionych przez 154 modelarzy (w tym przez 84 juniorów), którzy przyjechali na tą imprezę z całej Polski.
   --  wejdź  --   


VII Festiwal Modelarski - Będzin 28-29.05.2011

     W będzińskim Liceum Ogólnokształcącym im.Mikołaja Kopernika znalazło się miejsce dla 320 modeli ponad 100 modelarzy. Ciekawa i w sympatycznej atmosferze przeprowadzona impreza przyciągnęła wielu modelarzy i jeszcze większą ilość oglądających. Choć to konkurs raczej o zasięgu lokalnym, to poziom wielu modeli był naprawdę mistrzowski. Wynika to również z faktu, że ze Śląska i Zagłębia wywodzi się wielu świetnych modelarzy.
   --  wejdź  --


VIII Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych - Bytom 26-27.02.2011

     Jak zwykle bytomski Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych niejako otwiera w Polsce "sezon" imprez modelarskich. W tym roku odbył się on już po raz ósmy, ściągając około 1100 modeli samolotów, okrętów, pojazdów, figurek, winiet i dioram.
   --  wejdź  --