IMPREZY, FESTIWALE, KONKURSY

kwiaty, wiwaty, sława i zaszczyty ;)

     Konkursy modelarskie, festiwale, przeglądy - to miejsca, w których spotykają się ludzie, którzy połknęli bakcykla modelarskiego. To świat miniatur - figurek, pojazdów, makiet, samolotów, okrętów - który wciąga i przyciąga; w którym nawet tylko ci, co oglądają nie są obojętni temu hobby i na długo pozostają pod urokiem naszych prac. To miejsca, gdzie możemy pogadać, powspominać, powymieniać się doświadczeniami i zobaczyć, jak modele robią nasi koledzy.
     Zapraszam do zapoznania się z relacjami z tych imprez, w których ja również miałem okazję uczestniczyć.

Modelárska výstava a worshop - Prešov 19.01.2019


     Ten "sezon modelarski" rozpoczęliśmy od wyjazdu na warsztaty modelarskie do Preszowa. Takie spotkanie modelarzy zorganizował Klub plastikových modelárov Prešov.
Modelarskie workshopy to u nas imprezy niezbyt często spotykane. Bo to nie jest konkurs, festiwal. Nie ma nagród i zaszczytów. To po prostu spotkanie modelarzy, którzy przywożą swój warsztat i przy stolikach kleją modele.
   --  wejdź  --


Plastic Model Košice 2018, XI. ročník - 15.12.2018


     Ostatnią imprezą modelarską w tym roku, na którą się wybraliśmy był Plastic Model Kosice, fajna jednodniowa impreza na południu Słowacji.
     Po raz drugi chcieliśmy też pozwiedzać koszycką Starówkę i zobaczyć coroczny, bożonarodzeniowy jarmark na głównej ulicy. Gdzie znowu panowały słodkości, ozdoby świąteczne, rękodzieło, kosmetyki, drobiazgi i pamiątki.
     Konkurs odbywał się w tym samym miejscu - w Centrum Wolnego Czasu na ul. Orgonavej.
Modeli było ponad 380 sztuk. Większość to dzieła młodzików i juniorów. I faktycznie małe dzieła, bo nad większością można się było pochylić na dłużej. Sprawnie działające kółka modelarskie powodują, że modelarstwo jest na Słowacji znanym i lubianym hobby.
   --  wejdź  --


Pro-Modelik 2018 - Prokocim 20.10.2018


     Ponad dwieście modeli rozstawiono na stołach "Zachęty" przy ulicy Kurczaba. Wielu juniorów, wielu seniorów. Co ciekawe - na stołach modele juniorów i seniorów stały razem i czasem ciężko było się domyślić, kto jest autorem. Niby wiek nie ma znaczenia, ale jednak czasem można było zostać mocno zaskoczonym.
     Poziom modeli - podobnie jak rok temu - był bardzo wysoki. Kilka "kamieni szlachetnych" rzucało się w oczy, a wiele modeli miało swoje "smaczki" widoczne tylko przy kolejnym, uważnym ich obejrzeniu.    --  wejdź  --


Pohár Bielych Albatrosov 2018 - Bardejów 13.10.2018


     No i kolejny Puchar Białych Albatrosów w Bardejowie już za nami. Przyjemna, przyjazna, sympatyczna słowacka jednodniówka od wielu lat odbywająca się w połowie października w stołówce Gimnazjum im. L. Stöckela gromadzi sporą ilość modelarzy ze Słowacji i południowo-wschodniej Polski. W tym roku także na parkingu przed szkołą było tłoczno. I choć nie było żadnej grupy rekonstrukcyjnej, i choć nie było żadnych pokazów, dodatkowych atrakcji i innych wodotrysków, to stoły były zastawione modelami. I to jest najważniejsze.
   --  wejdź  --


III Międzynarodowy Przegląd Modelarski - Bielsko-Biała 29-30.09.2018


     Bielski konkurs odbywał w się w korytarzach biurowca na terenie ZIAD'u (Zakładu Informatyki, Automatyki i Doskonalenia Zawodowego), gdzie mieścił się również hotel dla uczestników imprezy. Pomiędzy biurowcem a hotelem znajdował się plac, na którym grupy rekonstrukcji historycznych wystawiły swoje pojazdy militarne - była i konwersja T-55 na Panterę, był Junak, był i Dodge. I kilka innych ciekawych pojazdów.
     Tam też można było zasiąść przy rozstawionych stołach, spróbować grochówki z kotła, tudzież innych specjałów. Chyba jedyna taka okazja, by zobaczyć, jak Pantherę i Studebakera rozdziela stary, poczciwy i pięknie odreaturowany "Ogórek".
   --  wejdź  --


Modellers Contest Tatry
Nova Lesna 18.08.2018


     Po raz trzeci już odbył się jednodniowy konkurs Modellers Contest Tatry w Nowej Lesnej na Słowacji.
O urokach i zaletach tego pięknego miasteczka rozpisywałem się już poprzednio. I... dalej mi się tam podoba!
Jest pięknie, cicho, spokojnie, czas sobie płynie spokojnym tik-tak…
     W tym roku wybraliśmy się tam typowo turystycznie - pozwiedzać, pooglądać, wypić kawę. Modele - wciąż niedokończone - zostały tym razem w domu.
   --  wejdź  --


XIV Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych
BYTOM 24-25.03.2018


     Festiwal Modelarski w Bytomiu… Jak by go nie nazwał, ile innych by konkursów i festiwali w Polsce nie organizowano - ten w Bytomiu był, jest i będzie największym, najlepszym, najważniejszym i jeszcze wiele innych "naj" można by tu dopisać. No i jest otwarciem "sezonu" modelarskiego w Polsce. Na który przez cały rok się dłubie i skrobie, szpachluje, poleruje i brudzi jakiś model po to, żeby właśnie wystawić go w Bytomiu.
Bytom w kontekście modelarskim odmienia się przez wszystkie przypadki i osoby. Więc i ja w tym roku choć nie przypadkiem, ale osobiście XIV Międzynarodowy Festiwal Modelarski Bytom 2018 odwiedziłem.
     I jakie wrażenia? Pozytwne. Po prostu.
   --  wejdź  --


Plastik model Košice 2017, X. ročník - Koszyce 16.12.2017


     Na zamknięcie modelarskiego roku 2017 wybraliśmy się do Koszyc na Słowację. Impreza "Plastik Model Koszyce" w tym roku obchodziła swoje dziesiąte urodziny.
Zgodnie z prognozą pogody zaczęło się od porannych opadów śniegu, potem - im dalej na południe tym cieplej, więc więcej deszczu i mżawek. Impreza odbywała się w osiedlowym "Centrum Wolnego Czasu" - coś, jak u nas świetlice osiedlowe, ewentualnie tzw."Praktyczna Pani".
Modele zarejestrowane elektronicznie, więc wszysko wydrukowane i przygotowane już przy stołach. A na stołach - ciasno. Zdecydowanie ponad trzysta wystawionych modeli. I ciągły tłum zwiedzających. Tak właśnie - tłum. Duzi, mali, młodzi, starzy. Mniej, czy bardziej zainteresowani. Po prostu - jest impreza, coś się dzieje - to czemu nie zajrzeć…
   --  wejdź  --


III Konkurs Modelarski Pro-Modelik - Prokocim/Kraków - 28.10.2017


     Miejsce - jak zwykle - Osiedlowy Dom Kultury "Zachęta" w Prokocimiu. Nad organizacją, przebiegiem imprezy, oceną itp. czuwało modelarskie ciało pod wezwaniem "GrupyB" pod wodzą Naczelnika Witka Sochy.
Działała - jak zwykle rewelacyjnie - rejestracja modeli. Natychmiastowo byli obsługiwani ci, co zapisywali się elektronicznie. Ci, co wypełniali karty startowe na miejscu też specjalnie długo czekać nie musieli. W rogu sali wystawione poza konkursem były modele GrupyB., Delorean DMC-12 z "Powrotu do przyszłości", makiety Witka, Japonki z mangi oraz kawa i ciasteczka skutecznie przyciągały uwagę. Choć tylko te ostatnie przeznaczone były do dotykania i nawet do konsumpcji :)
   --  wejdź  --


Puchar Białych Albatrosów - Bardejov 7.10.2017


     Co można ciekawego napisać po raz kolejny o konkursie Białych Albatrosów, organizowanym przez "Czarne Owieczki" z Bardejowa?
Można się jedynie powtórzyć - że modele, że giełda, że rekonstruktorzy, że zwiedzający, że piękna pogoda - że to wszystko znowu dopisało.
Że to piękne miasteczko jest po prostu piękne, przyjazne, że wszyscy się tu dobrze czują.
   --  wejdź  --


Modellers Contest Tatry 2017 - Nová Lesná 19.08.2017


     U podnóża Tatr, w małym i ślicznym miasteczku Nova Lesna, w którym czas płynie wolno i leniwie, już po raz drugi odbył się konkurs Modellers Contest Tatry.
Ponownie modelarzy, widzów i giełdę przyjął Urząd Miasta w swojej "sali herbowej", gdzie na rozstawionych stołach od modeli było aż gęsto.
     Według Organizatorów było ich 317 sztuk, czyli prawie o pięćdziesiąt więcej, niż rok wcześniej.
   --  wejdź  --


IPMS Kraków i Muzeum Lotnictwa Polskiego - 03-04.06.2017


     W tym roku do Krakowa wybrałem się na jednodniową wycieczkę. Bez modeli, ot tak po prostu. Zobaczyć, co "w trawie piszczy", jakie weszły nowe trendy, mody, nowe techniki i nowe modele ;)
Na spokojnie obejrzeć to, co wystawione przez modelarzy i to, co wystawione przez Muzeum. Na obejrzenie jednych i drugich trochę czasu mi zeszło. W sumie - cały dzień. Ale nie ukrywam - warto było.
   --  wejdź  --


PLASTIK MODEL ČAŇA 2017 - 8.4.2017


     Na otwarcie "sezonu" modelarskiego 2017 wybrałem się na konkurs Plastik Model, który odbył się ósmego kwietnia w miejscowości Čaňa, kilka kilometrów od Koszyc. Droga zaczęła się w deszczu i przez całe 160 kilometrów wycieraczki pracowały, nie zwalniając tempa ani przez chwilę. Ale zdążyłem. Choć pewnie gdyby nie nieoznakowane objazdy na remontowanych rondach, to byłbym wcześniej… ;)
     Modeli, które zostały wystawione było ponad trzysta. Jak zwykle - większość stanowiły pojazdy wojskowe w skali 1/35 i 1/72. I to w klasach seniorów i juniorów.
Oglądanie italerowego Tomcata w 1/48 i Jaka-23 przypłaciłem odciskami na kolanach, ale wykonane były po prostu pięknie.
   --  wejdź  --


II Konkurs Modelarski Pro-Modelik - Prokocim 15.10.2016


     Przez salę wystawową wciąż przewijali się modelarze i zwiedzający. A było na co popatrzeć... Mietek Pietrucha przywiózł swoje „patyczaki”, na dioramy można było patrzeć godzinami, a figurki...
Większość modeli to jednak broń pancerna. I tu też było kilka ciekawych "rodzynków", między innymi kolekcja radzieckich czołgów T-26.
W tym roku do obejrzenia było 220 modeli, w tym 4 ze Słowacji. A sami twórcy małych cudeniek przybyli z Wrocławia, Jaworzna, Warszawy, Dąbrowy Górniczej, Rzeszowa, Katowic i innych miejscowości...
   --  wejdź  --


Puchar Białych Albatrosów - Bardejov 08.10.2016


     Bo było jak zwykle – świetnie. Dopisało znacznie więcej ludzi niż rok temu. Aż zabrakło stołów pod modele.
Modelarze przyjechali z bliska i daleka – z naszego kraju przybyli modelarze z Krosna, Jasła, Krakowa, czy Orzysza.
Dopisały grupy modelarzy z Czech i Słowacji.
Dopisała pogoda.
Dopisało kilka grup rekonstrukcji historycznej, które pokazały broń i umundurowanie.
   --  wejdź  --


Pola Chwały - Niepołomice 2016


     W Niepołomicach podczas Pól Chwały swój kącik ma też konkurs-wystawa modelarska. Dosłownie kącik... Mała salka w końcu Zamku, kilka stolików, kilkadziesiąt modeli... i tyle... Aż żal, że – pomimo bardzo dużej ilości zwiedzających – to tylko ubogi Kopciuszek przy całej tej imprezie... Szkoda...
   --  wejdź  --


PREŠOV MODEL SHOW 2016 Preszów - 3.9.2016


     9 września 2016r. w słowackim Presovie miało miejsce wielkie modelarskie święto – po sześciu latach wrócił do miasta Presov Model Show. Został on zorganizowany z rozmachem przez KPM Presov w odbudowanym budynku byłej warzelni i składzie soli NCM Solivar. Potężny budynek, który mógłby służyć za hangar, widoczny już z daleka robił na wszystkich wielkie wrażenie...
   --  wejdź  --


Modeller´s contest Tatry 2016 - Nová Lesná - 20.08.2016


     Nová Lesná reklamuje się hasłem – miejsce z najpiękniejszym widokiem na Tatry Wysokie. No i ciężko zaprzeczyć.
     Po dwóch godzinach jazdy doskonałymi słowackimi drogami stajemy na szycie wzniesienia, z którego nic nie zasłania pięknej panoramy Tatr. Bajka :) Poniżej rozciąga się maleńkie, ciche miasteczko, położone 747 m n.p.m., z kilkoma zachowanymi w doskonałym stanie zabytkowymi budynkami. Zieleń, kwiaty, cisza i spokój... Wsi sielska, wsi anielska... Kilkaset metrów dalej – podnóże Tatr...
   --  wejdź  --


I Konkurs Modelarski PRO-MODELIK - Kraków-Prokocim 17.10.2015


     Latem 2015 roku Witek Socha rzucił hasło - "...a jakbym tak zorganizował jednodniową imprezę w Krakowie, w Prokocimiu?"...
Mogłem tylko ściskać kciuki i po cichutku liczyć, że ta impreza mu wypali. No i wypaliła!
Na konkursie w Bardejowie otrzymałem od Witka zaproszenie, w którym kolorowa drukarka pięknie wykaligrafowała, że
"... Spółdzielnia Mieszkaniowa "Nowy Prokocim" oraz Stowarzyszenie Nowy Prokocim "Przyjaciele" organizuje Konkurs Modelarski "Pro-Modelik" i zaprasza..."...
   --  wejdź  --


14 Konkurs o Puchar Białych Albatrosów - Bardejov 03.10.2015


          Na tegoroczny konkurs w Bardejovie wybrałem się trochę tak "na wariackich papierach". W ostatniej chwili, bez przygotowania i bez jakichś nowych modeli. Pogoda taka sama jak w sierpniu i prosta, szybka droga, na końcu której w drzwiach Gimnazjum im.L. Stöckela przy ulicy Jiraskowej w Bardejowie czekali już uśmiechnięci jak zwykle Peter i Milan...
   --  wejdź  --


13 Konkurs o Puchar Białych Albatrosów - Bardejov 04.10.2014


     Konkurs odbywał się na jadalni w bardejowskim Gimnazjum im.Leonarda Stöckela. Otwarta brama i parking zapraszały do wjazdu.
Po wypakowaniu pudeł z modelami zostaliśmy przywitani przez grupę rekonstruktorów Armii Czechosłowackiej, Armii Czerwonej i jednego Wehrmachtowca, którzy w dobrej komitywie prezentowali swój sprzęt tuż przy wejściu na salę.
A na sali Milan i Peter przywitali nas jak starych znajomych, karty startowe już wydrukowae i spięte czekały na stoliku, by je tylko rozłożyć...
   --  wejdź  --


24 Plastic Session 2014 - Poprad 20.09.2014


     Plastic Session organizowany przez klub Tatranski Orli w Popradzie to spotkania modelarzy i klubów, przy okazji którego odbywa się konkurs, giełda i pokazy grup rekonstrukcji historycznej. Przyjemna i ciekawa jednodniowa impreza tuż za naszą południową granicą.
Świetny dojazd, duży parking, wielka hala oddana do dyspozycji pasjonatom historii w wielu odmianach - modelarzom plastikowym i kartonowym, grupom RH, ASG.
Warto ją odwiedzić.    --  wejdź  --


Festiwal Modelarski KRAKÓW 2014 - 31.05 - 01.06.2014


     Muzeum Lotnictwa Polskiego i modele to jedna z najlepszych "kombinacji krakowskich". Festiwal modelarski organizowany co roku przez grupę IPMS Kraków powrócił do MLP. Ilość modeli i ilość lotniczych eksponatów tworzyły mieszankę, która mogła przypawić o zawrót głowy. Przestrzeń na modele, przestrzeń z samolotami; hangary pełne skarbów i sakrby przywiezione przez modelarzy.
   --  wejdź  --


XXV Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych ŚRUBKA 2014 - ŻYWIEC 26-27.04.2013


     Anno Domini 2014 w Żywcu w klubie "Śrubka" odbył się XXV Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych "Śrubka 2014".
Tak właśnie - dwudziesty piąty. Ćwierć wieku, lub srebrne gody. Nie wiem, czy istnieje jakakolwiek inna impreza w Polsce z takim "stanem licznika"...
   --  wejdź  --


XI Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych - BYTOM 15-16 marca 2014


Na tegoroczny Festiwal do Bytomia wybrałem się trochę na "wariackich papierach". Jako, że Żona musiała być w Krakowie przez kilka godzin, to postanowiłem ją zawieźć i samemu ruszyć "na chwilę" do Bytomia. Pogoda plus korki spowodowały, że faktycznie byłem tylko jakieś trzy godziny...
   --  wejdź  --


I Świętokrzyski Festiwal Modeli Redukcyjnych - Kielce 28-29.09.2013


     Po pięciu latach "niebytu" CK Kielce znowu zagościły na polskiej mapie imprez modelarskich. Dzięki uporowi i wielomiesięcznej, ciężkiej pracy dwóch ludzi - Karola Jagusńskiego i Darka Becka w ulubionej przez wielu z nas "Szkielecczyźnie" mogliśmy się znowu cieszyć z modelarskich spotkań...
   --  wejdź  --


Festiwal Modelarski Kraków 2013 - 01-02.06.2013


     Drugi już Festiwal Modelarski organizowany przez modelarzy skupionych w IPMS Kraków odbył się w dniach 01-02.06.2013r.
Również i tym razem dla modelarzy swe gościnne podwoje szeroko otworzyło Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. W sumie 237 wykonawców miniatur w przeróżnych skalach z Polski, Węgier, Czech i Słowacji nie przejmując się pogodą ściągnęło pod Wawel...
   --  wejdź  --


XXIV Konkurs Modeli Kartonowych i Plastikowych ŚRUBKA 2013 - ŻYWIEC 12-14.04.2013


     Na imprezie w Żywcu do obejrzenia było około 300 modeli kartonowych i plastikowych. W ciekawym miejscu, z łatwym dojazdem, gdzie giełda nie przeszkadza spokojnemu oglądaniu, na kilku dobrze oświetlonych salach można było spędzić sporo czasu. Choć sądząc po ilości zwiedzających i po jakości modeli - i tu chyba dotarł lekki kryzys. Miejmy nadzieję, że to przejściowe, i konkurs z taką tradycją - odżyje na nowo...    --  wejdź  --


VIII Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych - Będzin 26-27.05.2012

     VIII Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych w Będzinie już za nami, czas więc na podsumowanie. Dominowali uczestnicy ze Śląska, choć i przyjezdnych była spora grupa. Pomimo mniejszej ilości modeli - oglądać również było co, tak wśród modeli z kartonu jak i plastiku. Atmosfera - zwyczajowo już - familijna...   --  wejdź  --


Festiwal Modelarski Kraków 2012 - 19-20.05.2012

     Impreza w tym roku ulokowana została na wewnętrznym dziedzińcu Muzeum Armii Krajowej, z czterech stron otoczonych ścianami i przykrytym szklanym dachem. Wyglądało to, jakby festiwal odbywał się na świeżym powietrzu.
Dodatkowo - stoiska sklepów modelarskich ustawione zostały pod ścianami w bezpośrednim otoczeniu modeli , co w sumie sprawiało wrażenie "pchlego targu", gdzie przed zakupem modelu często można było obejrzeć "wyrób gotowy", wykonany i wystawiony już przez któregoś z modelarzy. "Klimat" praktycznie niespotykany dotąd na innych imprezach.
   --  wejdź  --


IX Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych - Bytom 25-26.02.2012

     IX Międzynarodowy festiwal Modeli Plastikowych w Bytomiu odbył się w dniach 25-26 lutego 2012.
Jak na jedną z najważniejszych imprez w naszym kraju przystało - wszystko było "naj" : największa hala, najwięcej stołów, najwięcej sklepów, najwięcej modeli i modelarzy.
   --  wejdź  --


III Festiwal Modelarski - Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - 3-4.09.2011

     III Festiwal Modelarski w Krakowie odbył się podobnie jak rok temu w przestronnym i świetnie urządzonym, nowym gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Przez dwa dni - 3-4 września 2011 - można było oglądać niemal 500 modeli wystawionych przez 154 modelarzy (w tym przez 84 juniorów), którzy przyjechali na tą imprezę z całej Polski.
   --  wejdź  --   


VII Festiwal Modelarski - Będzin 28-29.05.2011

     W będzińskim Liceum Ogólnokształcącym im.Mikołaja Kopernika znalazło się miejsce dla 320 modeli ponad 100 modelarzy. Ciekawa i w sympatycznej atmosferze przeprowadzona impreza przyciągnęła wielu modelarzy i jeszcze większą ilość oglądających. Choć to konkurs raczej o zasięgu lokalnym, to poziom wielu modeli był naprawdę mistrzowski. Wynika to również z faktu, że ze Śląska i Zagłębia wywodzi się wielu świetnych modelarzy.
   --  wejdź  --


VIII Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych - Bytom 26-27.02.2011

     Jak zwykle bytomski Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych niejako otwiera w Polsce "sezon" imprez modelarskich. W tym roku odbył się on już po raz ósmy, ściągając około 1100 modeli samolotów, okrętów, pojazdów, figurek, winiet i dioram.
   --  wejdź  --